Wojciech Kajdas- Radny Powiatowy z klasą

Wojciech Kajdas- Radny Powiatowy z klasą

Redakcja zatorskiefakty.pl jest zaszczycona, że Wojciech Kajdas jako jedyny do tej pory Radny sprawujący swoją funkcję z mandatu społecznego bez żadnych oporów przyjął zaproszenie Redaktora Naczelnego do udzielenia wywiadu. Życzylibyśmy sobie takiej otwartości i inteligencji jak w przypaku tego młodego człowieka, który wie co to służba publiczna.


Redaktor Naczelny- Witaj Wojtku, nie będziemy ukrywać, że mówimy sobie po imieniu. Powiedz nam na początek kilka słów o sobie.


    Wojciech Kajdas- Witam. Od 31 lat jestem mieszkańcem Zatorszczyzny. Pochodzę z Laskowej, po ślubie zamieszkałem w Rudzach. Mam żonę Agnieszkę i półtora roczną córeczkę Izabelę.
Moja ścieżka edukacyjna zaczęła się w Szkole Podstawowej w Laskowej. Jako szkołę średnią wybrałem papieskie LO w Wadowicach. Ukończyłem studia na Politechnice Krakowskiej o kierunku Elektrotechnika w trybie zaocznym.
Po ukończeniu liceum, nie chcąc być bezrobotnym, wraz z siostrą otworzyłem mały sklepik w mojej wiosce. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczałem na czesne na studia.
Początkiem 2005 roku podjąłem pracę w firmie produkującej elektronikę Fideltronik w Suchej Beskidzkiej. W związku z otwarciem filii Fideltronik w Krakowie zostałem tam przeniesiony końcem 2005 na stanowisko inżyniera Testów.
Od listopada 2014 roku pracuję jako automatyk w firmie Fenice Poland na terenach FCA w Tychach.


Redaktor Naczelny- Skąd u ciebie zrodził się pomysł, by podjąć się trudnej pracy samorządowca szczebla powiatowego?

    Wojciech Kajdas-To trudne pytanie. Praca samorządowca niesie za sobą poświecenie, wyrzeczenie i służbę. Od zawsze interesowałem się samorządem lokalnym. Zapewne wpływ na to miało otoczenie w jakim przebywałem. Mój tata był Sołtysem Wsi i radnym Gminy Zator, stąd już od lat młodości żyłem sprawami naszej Gminy. Tata mojej żony był także radnym Gminy Zator, więc to również miało wpływ.
A teraz powiem coś, co na pewno Cię zaskoczy. Odkąd osiągnąłem prawo wyborcze wziąłem udział we wszystkich możliwych wyborach i referendach. Wybory samorządowe w 2014 roku miały być pierwszymi na które miałem nie iść, taki wewnętrzny bunt ze względów panującej polityki.
W sierpniu poprzedniego roku zaproponowano mi bym ubiegał się o mandat radnego do Rady Powiatu w Oświęcimiu. Potrzebowałem trochę czasu do namysłu, by podjąć decyzję. Przez kilka dni przeżywałem wewnętrznie, rozważając czy jestem w stanie sprostać takiemu zadaniu. Nie sposób jest kandydować, ważne, by sprostać później temu obowiązkowi. Ostatecznie zdecydowałem się, a dzięki poparciu społeczeństwa otrzymałem mandat. Korzystając z okazji chciałem raz jeszcze podziękować osobom, które obdarzyły mnie zaufaniem i oddały na mnie swój głos.

Redaktor Naczelny- Jak w Twojej ocenie Zator jest postrzegany w powiecie?


    Wojciech Kajdas- Zator w powiecie jest postrzegany na dwa sposoby. Z jednej strony jako miasto, które wyróżnia się na tle innych miast regionu m. in. poprzez Dolinę Karpia, Strefę Aktywności Gospodarczej czy parki rozrywki. Z drugiej strony jako jedno z najbardziej zadłużonych miast powiatu.


Redaktor Naczelny- Wiadomo, że jako radny powiatowy musisz dbać o dobro mieszkańców całego powiatu. Czy są jakieś sprawy zatorskie, które udało ci się poruszyć na forum Rady Powiatu? Opowiedz o tym.


    Wojciech Kajdas- Dobrze tu powiedziałeś. W Rocie ślubowania były takie słowa „…czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli...”. Dlatego staram się być dla wszystkich mieszkańców powiatu. Na forum Rady Powiatu poruszałem m. in. kwestie dotyczące spraw gminy Zator:
1) przebudowa drogi powiatowej: Zator – Laskowa – Trzebieńczyce – Grodzisko – Graboszyce z ewentualną zmianą przebiegu drogi po stronie powiatu wadowickiego – z wykorzystaniem mostu kolejowego w Woźnikach;
2) uprzątniecie ul. Granicznej w Zatorze z mazi błotnej nanoszonej przez samochody ciężarowe wyjeżdżające z terenu budowy Parku Rozrywki Energylandia oraz naprawę tej drogi wraz z oznaczeniem dopuszczalnego tonażu;
3) odmalowanie pasów drogowych na trasie Zator – Palczowice – Smolice;
4) temat pozimowej naprawy infrastruktury drogowej oraz koszenia poboczy.

Interwencję składałem w sprawie udostępnienia informacji na temat dostępnych bezpłatnych badań profilaktycznych w naszym szpitalu powiatowym. Udało się stworzyć zakładkę na stronie powiatu: „Zadbaj o swoje zdrowie”.
Na ostatniej sesji poruszałem temat wsparcia finansowego wydania książki „Dystrykt 121 Nowe początki” mającej problemy zdrowotne mieszkanki Przeciszowa Marysi Wicik.


Redaktor Naczelny- Co na dzień dzisiejszy dla Ciebie jest priorytetem w działaniach?


    Wojciech Kajdas- Priorytetem dla mnie jest wywiązanie się z obietnic wyborczych. To nie jest tak, że w trakcie kampanii wyborczej można obiecać przysłowiowe gruszki na wierzbie, a później o tym zapomnieć. Dlatego dążę, by widać było zmiany na naszych drogach powiatowych, które w ostatnim czasie pozostawiały wiele do życzenia.


Redaktor Naczelny- Jakie działania podjąłbyś w Zatorze aby podnieść standard życia mieszkańców regionu?


    Wojciech Kajdas- Gdybym miał taką możliwość to obniżyłbym podatki, szczególnie mieszkańcom nie najlepiej sytuowanym. Infrastruktura drogowa w gminne wymaga również generalnych remontów, szczególnie w sołectwach. Starałbym się pomagać młodym ludziom w znalezieniu zatrudnienia.


Redaktor Naczelny- Wiem, że sport i rekreacja są dla Ciebie w życiu ważne. Czy uważasz, że w tej dziedzinie wszystko jest ok ? Mam tu na myśli ścieżki rowerowe, którymi tak gmina się chwali, a których tak naprawdę nie ma. Czy ten temat można ucywilizować ?


    Wojciech Kajdas- Sport i rekreacja to jedne z kilku elementów zdrowego trybu życia. Dlatego też staram się wspierać i brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach sportowych organizowanych na terenach powiatu oświęcimskiego, np. bieg Konstytucji 3 Maja w Rudzach, bieg Live Festiwal w Oświęcimiu, wycieczka rowerowa podczas Dni Zatora. Co do ścieżek rowerowych to na razie ich na Zatorszczyźnie nie ma, gdyż żadna nie ma znaku nakazu C-13 „droga dla rowerów”. Natomiast są wytyczone szlaki rowerowe biegnące w większości po lokalnych drogach. Z informacji jakie uzyskałem w Urzędzie Marszałkowskim w perspektywie 3-4 lat powinna powstać sfinansowana przez Samorząd Województwa Małopolskiego ścieżka rowerowa biegnąca od zapory na rzece Skawie w Świnnej Porębie do Pustyni Błędowskiej. W naszej gminie będzie ona wiodła wzdłuż szlaku kolejowego Wadowice – Spytkowice. Marszałek Marek Sowa jest bardzo przychylny temu przedsięwzięciu.


Redaktor Naczelny- Czy wśród obowiązków związanych z rodziną, pracą i pełnieniem funkcji radnego powiatowego znajdujesz czas na relaks ?


    Wojciech Kajdas- Niekiedy bywa ciężko, ale przy dobrej organizacji czasu znajduję go jeszcze dla siebie. Wówczas jeżdżę na rowerze, biegam, pływam lub jeżdżę na nartach.


Redaktor Naczelny- Bardzo dziękuję ci za rozmowę. Na pewno będziemy w kontakcie, bo jako portal będziemy chcieli pokazywać mieszkańcom Twoje działania. Zatem zapraszamy do współpracy. Życzę ci wielu sukcesów.


    Wojciech Kajdas- Dziękuję również za rozmowę. Jestem do dyspozycji Twojej i każdego mieszkańca. Podaję mój adres mailowy do kontaktu: wojciech.kajdas@powiat.oswiecim.pl

                                                                                                      

                                                                                                zatorskiefakty.pl

Komentarze
Da się?Coż inteligentnym się jest albo nie.
Zatorzanka

23 Lipiec 2015 19:49

A gdzie po dwóch klasach chciałeś inteligencji się nabyć .Inteligencję się ma wrodzoną albo nabytą. Tutaj jej nie ma.
POlitykier

24 Lipiec 2015 09:15

Panie Kajdas czy jako Radny tej skompromitowanej PO przyjmie Pan pod swoj dach jakiegos imigranta z Afryki? To Panska partia matka narzucila nam ich przyjmowanie. Dobry przyklad powinien isc z gory. Z Rudz.
:)

24 Lipiec 2015 10:42

Mądrość przejawia się ogólnie, w działaniu. Także mądrym może być każdy. Inteligencja- jest to cecha człowieka, która pozwala mu na jasne rozumowanie, błyskotliwy sposób myślenia, dostrzeganie czegoś z większą łatwością niż przeciętni ludzie. Po czym rozpoznać człowieka inteligentnego ? - Po jego sposobie myślenia, człowiek ten myśli logicznie, racjonalnie, jest realistą. " Mądry człowiek jest jak woda. Raz potrafi być jak fala i niszczyć. Innym razem jest jak łagodna woda która wypełnia naczynie w którym się znajdzie. Dzięki czemu odnajdzie się nawet w najdziwniejszej sytuacji." Czytając reportaż odnoszę wrażenie , że pan radny należy do tych mądrych ludzi ... :) ....
do POlitykiera

24 Lipiec 2015 11:53

Czy jako sympatyk skompromitowanego PiSu może Pan rzeczowo odnieść się do treści wypowiedzi i zadać np. jakieś mądre pytanie Panu Wojtkowi ? Na szczeblu gminy liczy się człowiek i to jaki jest ..a nie politykierstwo. Nikt inny jak pewien Radny przedstawiciel PiSu nie wiedzieć dlaczego unika kontaktów z mediami ...
gosc

15 Styczeń 2016 21:54

bardzo wazne jest ze do polityki lokalnej garna sie ambitni mlodzi ludzie -jest to gwarancja swiezosci i zapalu do pracy.Nie sztuka jest siedziec na miejscu i krytykowac .brawo dla Pana Wojrciecha za pozytywne nastawienie do problemow lokalnych.pozdrawiam
Zostaw komentarz